Navigatie overslaan
Grutto / Robert Westerhof Alle berichten

Nederland moet bescherming grutto verbeteren

Geplaatst op 9 juni 2026

Eind juni moet Nederland bij de Europese Commissie duidelijk maken hoe het de bescherming van de grutto en het leefgebied gaat verbeteren. Dat is niet alleen belangrijk voor de natuur, maar ook voor boeren die willen investeren in natuurvriendelijke landbouw. De kennis en plannen zijn er al. Wat nu nodig is: concrete keuzes, langdurige steun en echte zekerheid.

De grutto hoort bij Nederland. Toch verdwijnt deze bijzondere weidevogel steeds verder uit ons landschap. Omdat de Nederlandse regering onze nationale vogel en de leefgebieden onvoldoende beschermde, diende Vogelbescherming al in 2016 een klacht in bij de Europese Commissie. Helaas is de situatie sindsdien niet verbeterd. Sinds de jaren zestig is ruim driekwart van de grutto’s uit Nederland verdwenen.

Dwangsom

Nederland draagt een bijzondere verantwoordelijkheid voor de grutto, omdat een groot deel van de wereldpopulatie hier broedt. Daarom heeft de Europese Commissie nu ingegrepen. Nederland staat onder toezicht en er is een officiële procedure gestart. Als Nederland nu niet in actie komt, kan dat uiteindelijk leiden tot een zeer hoge boete en een dwangsom. Maar veel belangrijker nog: we dreigen de grutto voorgoed te verliezen.

Steun onze oproep door deze pagina te delen via de deelknoppen (Facebook, Bluesky, LinkedIn en e-mail) bovenaan de pagina. Dankjewel!

Aanvalsplan Grutto

De tijd dringt. Als onderdeel van deze procedure moet Nederland eind juni een plan naar de Europese Commissie sturen waarin staat hoe het de grutto en het leefgebied beter gaat beschermen. Dat maakt dit een cruciaal moment: dé kans om eindelijk de keuzes te maken die nodig zijn voor herstel van de grutto én voor boeren die willen bijdragen aan natuurvriendelijke landbouw.

Het goede nieuws: Rijk en provincies hebben afgesproken om werk te maken van het Aanvalsplan Grutto, een gezamenlijk plan van provincies, boeren en natuurorganisaties (waaronder Vogelbescherming) om leefgebieden te herstellen en boeren te ondersteunen bij natuurvriendelijke landbouw. Daarmee ligt er eindelijk een kans om natuurherstel en landbouw beter te laten samenwerken. Maar alleen goede bedoelingen zijn niet genoeg. Nu moeten er concrete keuzes worden gemaakt.

Zekerheid voor boeren

We weten namelijk wat werkt voor weidevogels: grote, open weidelandschappen met natte, bloemrijke graslanden met voldoende insecten en schuilmogelijkheden. Boeren die hiervoor kiezen, doen vaak ingrijpende aanpassingen in hun bedrijfsvoering. Denk aan hogere waterstanden, later maaien en extensiever gebruik van het land. Dat vraagt om investeringen én zekerheid voor de lange termijn.

Daarom roepen wij het kabinet en de provincies op om nu door te pakken. Wij laten in Den Haag en de provincies zien welke keuzes nodig zijn om de grutto te beschermen én boeren toekomstzekerheid te geven. Daarbij zijn drie stappen volgens ons onmisbaar.

  1. Verbeter de juridische bescherming van weidevogels en hun broedgebieden
    Vrijwillige afspraken hebben tot nu toe onvoldoende resultaat opgeleverd. Er moeten duidelijke doelen komen waar overheden zich ook echt aan moeten houden. Alleen dan ontstaat de zekerheid die nodig is om leefgebieden van de grutto duurzaam te herstellen.
  2. Zorg voor structurele financiering
    Goed weidevogelbeheer kost geld. Zonder langjarige financiering kunnen boeren en natuurorganisaties geen duurzame plannen maken. Bescherming van de grutto vraagt daarom om vaste en betrouwbare investeringen vanuit Rijk en provincies, zodat boeren weten waar ze aan toe zijn.
  3. Geef boeren een eerlijk toekomstperspectief
    Boeren die bijdragen aan natuurherstel moeten daar ook goed van kunnen leven. Niet met af en toe een subsidie, maar met een verdienmodel dat natuurvriendelijke landbouw mogelijk maakt. Denk aan langdurige contracten, betaalbare grond met betere beloningen voor natuurbeheer vanuit de overheid en de zuivelketen.

Overheid, doorpakken nu!

De kern is simpel: wat goed is voor de grutto, kan ook goed zijn voor de boer. Maar dan moet de overheid nu wel doorpakken. Niet met opnieuw een papieren belofte, maar met beleid dat natuur beschermt en boeren zekerheid geeft. Eind juni moet Nederland aan de Europese Commissie duidelijk maken hoe het de grutto gaat redden. Dat moment is nu. Alleen met concrete keuzes en echte investeringen kunnen we ervoor zorgen dat het geluid van de grutto onderdeel blijft van het Nederlandse landschap.

Online cursus Boerenlandvogels

In deze online cursus leer je waarom boerenlandvogels zo belangrijk zijn, welke eisen ze stellen aan hun omgeving en wat we samen kunnen doen om ze te helpen. Prijs voor leden € 20, anders € 25.

Meer over deze cursus

Help de boerenlandvogels

Er is helaas bijna geen geschikt leefgebied meer voor typische boerenlandvogels zoals de grutto, kievit of patrijs. Vogelbescherming is vastberaden om te investeren in de volle rijkdom van het Nederlandse landschap. Vol drassige, bloemrijke weides
en natuurrijke akkers.

Help mee en doneer