Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Geplaatst op 12 juni 2025
Maai Mei Niet is een van oorsprong Engels initiatief dat, zoals de naam al zegt, particulieren en professionals oproept de graslanden niet in de meimaand te maaien. Zie voor meer informatie de speciale website, www.maaimeinietnederland.nl. De maand mei is bij uitstek de maand waarin veel planten en bloemen in bloei komen. Dat lokt weer veel insecten aan, zoals bijen en vlinders. Geen wonder dus dat vogels juist in deze periode midden in het broedseizoen zitten, voedsel genoeg immers. Zijn er minder insecten, dan heeft dat direct invloed op het voedselaanbod voor veel vogelsoorten. Zo min mogelijk maaien dus. In je tuin al helemaal niet en in de openbare ruimte alleen als het niet anders kan.
Met veel insecten gaat het helaas niet goed. Zijn er minder insecten, dan is er minder voedsel voor vogels en andere dieren. Dat heeft gevolgen voor de biodiversiteit. En dat is vaak een teken dat er iets aan de hand is met het hele systeem. In het algemeen zien we dat de biodiversiteit in heel Nederland achteruitgaat. Daarvoor zijn verschillende oorzaken, zoals chemische bestrijdingsmiddelen in de landbouw en toenemende verstedelijking. Maar onderschat zeker de effecten van maaien niet!
Provincies, gemeenten en waterschappen beheren gezamenlijk duizenden kilometers aan bermen en groenstroken. Tel daar de duizenden hectares tuinen van particulieren bij, en je ziet wat een enorme invloed we kunnen hebben op de biodiversiteit.
De oorspronkelijke insectenrijkdom beperkt zich niet alleen tot mei. In juni zijn veel insecten zelf met hun nageslacht bezig en zetten ze eitjes af op de favoriete voedselplanten, de zogenaamde waardplanten, voor hun larven. Niet alle planten bloeien tegelijk, en daarom vliegen ook niet alle insectensoorten op hetzelfde moment rond. Veel vogels hebben jongen in juni, en daar moeten ze wel voedsel voor kunnen vinden. Daarom luidt onze aanvulling op Maai Mei Niet dan ook: en liever ook Juniet!
Vogelbescherming stelde factsheets samen op basis van alle onderzoeken in binnen- en buitenland. Gratis, voor iedereen die betrokken is of meer wil weten over weidevogels.
Grutto’s en andere weidevogels redden het niet langer in ons land. Ze hebben drassig weiland, insecten, kruiden en bloemen nodig om te overleven. Die rijke weides verdwijnen. Samen met boerenlandvogelboeren brengt Vogelbescherming de rijke weide terug.