Navigatie overslaan
Pimpelmees in schietwilg / Pixabay Alle berichten
Pimpelmees in schietwilg / Pixabay Jeanet van Zoelen

Door Jeanet van Zoelen
Medewerker Vogelbescherming

Biologische en inheemse planten vliegen de deur uit

Geplaatst op 16 juni 2025

De biologische en inheemse bloemen verkopen als warme broodjes bij Vogelbescherming. Dit voorjaar steeg de verkoop meer dan 50%, met wilde marjolein als favoriet. Maar waarom zijn juist zulke planten belangrijk? Snap in 3 snelle stappen hoe het zit met ‘biologisch’ en ‘inheems’, hoe je weet wat een goede plant is en hoe je eraan komt. Een stappenplan om planten te kiezen, waarmee je de natuur écht helpt.

Een bloem is toch een bloem, waarom is een bij niet blij met de hortensia? Een goede vraag die we veel horen bij Vogelbescherming. Weet jíj precies als je een tuinplant koopt of het de wilde (inheemse) versie is of een uitheemse of een doorgekweekte variant die minder goed is voor de natuur? Of nog erger: invasief, wat dat dan ook betekent. En waaróm dat alles minder goed is? En weet je met welke bloeiende planten je bijen, vlinders en vogels echt helpt? En waar je die dan gifvrij koopt? Geen probleem als je het niet helemaal weet, dat is precíes waar dit artikel voor is.

Jonge spreeuw en jonge groene specht voor duizendblad / iStock Met inheemse planten (zoals duizendblad op de achtergrond), vechten vogels om een plekje in je tuin! 😉 Jonge spreeuw en jonge groene specht voor duizendblad / iStock

Kampioen onder de bloemen

Je bent niet de enige die het goed wil doen voor de dieren in je tuin, maar niet beter weet dan het tuincentrum in te stappen en een plant te kopen die oogverblindend bloeit en volgens het bordje ‘makkelijk’ is. Het zal wel goed zijn toch? Logisch! En ook tot op zekere hoogte waar, want groen is beter dan steen. Maar, als je net zo gemakkelijk de kampioen onder de bloemen koopt waar de bijen feestmutsjes voor opzetten, waarom zou je dan gaan voor de bloem waar ze net niet misselijk van worden? Vandaar: een stappenplan om planten te kiezen die het állerbeste zijn voor de natuur.

Grote bonte specht / Wilma Hoeve, Fotogalerij Sedum en water is een kampioens-combinatie voor elke vogel. Grote bonte specht / Wilma Hoeve, Fotogalerij

Stap 1. Waarom je sommige planten beter níet kiest

Sommige tuinplanten kun je beter niet kopen, omdat ze ronduit slecht zijn voor insecten en vogels. Er zijn verschillende gradaties van ellendigheid. Van de ‘ergste’ planten gaan dieren of andere planten dood.

De ergste planten 1
Ten eerste zijn dat planten waarbij gif is gebruikt tijdens het opkweken van zaadje tot plant. Dat gif zorgt ervoor dat de planten er puntgaaf uitzien, zonder bruine plekjes of knabbelrandjes en dus goed verkopen. Maar het gif doodt ook alle onschadelijke insecten en andere kleine diertjes die op hun manier gebruik maken van de planten. Dood en verderf dus op zo’n kwekerij: geen bij, vogel, of egel die daar eten vindt en massale insectensterfte. Koop daarom biologisch gekweekte planten.

Wilde marjolein met hommels / Jasper de Ruiter Wilde marjolein staat met stip op 1 momenteel. Hij heeft graag zon, kan tegen droogte en lokt massa's insecten. Wilde marjolein met hommels / Jasper de Ruiter

Top-5 Best verkopende biologische planten bij Vogelbescherming

In onze webshop verkopen we biologisch planten die gifvrij én veenvrij gekweekt zijn (SKAL-gecertificeerd). In de periode maart t/m mei dit jaar noteerden we een stijging in de verkoop van biologische planten van meer dan 50%. Goed nieuws! Ter inspiratie de top-5 van planten die we nu het vaakst verkopen:

  1. Wilde marjolein
  2. Gewone margriet
  3. Wilde akelei
  4. Engels gras
  5. Daslook
  • Donkere ooievaarsbek wordt niet het vaakst gekocht, maar met de meeste planten tegelijk per bestelling.

NB Vogelbescherming verkoopt biologische planten alleen in de webshop en niet in onze winkel in Zeist.

De ergste planten 2
De tweede categorie zijn de zogenaamde ‘invasieve exoten’. Dat zijn soorten die niet van nature in Nederland voorkomen, maar het hier wel ontzettend goed doen. Ze ontsnappen vaak uit tuinen door zaden of uitlopers onder of boven de grond. Eenmaal in de natuur, verdringen ze wilde planten die daar groeien. Daarmee verdringen ze ook insecten die van die planten leven, er eitjes op leggen, of erin overwinteren. En zo verliezen ook insecteneters voedsel. Ronduit schadelijk dus.

Nutteloze planten
Tenslotte zijn er nog planten die niet schadelijk zijn, maar ook niet nuttig voor de natuur. Sommige soorten sierhortensia’s bijvoorbeeld, hebben ‘schijnbloemen’. Die zijn wel mooi, maar produceren geen nectar of stuifmeel. Insecten en vogels hebben er dus he-le-maal niets aan. Dit geldt voor meer planten die zijn doorgekweekt op sierwaarde voor de mens (cultivars), zoals sommige soorten petunia, begonia, dahlia enzovoort.

Pimpelmees bij vergeet-mij-nietje / iStock Vergeet-me-nietjes zijn feest voor bijen, vlinders en andere insecten. Dat vinden pimpelmezen dan weer lekker. Pimpelmees bij vergeet-mij-nietje / iStock

Stap 2. Waarom andere planten de natuur wél helpen

Er zijn mooie, makkelijke, bloeiende planten, klimplanten, struiken en bomen die juist ontzettend veel meerwaarde hebben voor de natuur. Dat heeft een reden.

De beste planten
Dat zijn planten die van nature in Nederland voorkomen (inheems). Ze overleven hier al (tien)duizenden jaren, voelen zich thuis in ons klimaat en op onze bodem en zijn dus makkelijke klanten die weinig zorg nodig hebben. Daarbij ontwikkelden ze zich al die jaren samen met onze bodemdiertjes, insecten, zoogdieren, reptielen, amfibieën en vogels. Kortom: ze kennen elkaar van haver tot gort, zijn helemaal op elkaar ingespeeld en vaak van elkaar afhankelijk. Dat zijn de beste planten: minimale inzet, maximaal resultaat.

Distelvlinder in lavendel / Pixabay Lavendel doet het goed in tuinen, doet daar geen kwaad en veel insecten zijn blij met de nectar. Goed genoeg. Distelvlinder in lavendel / Pixabay

De op-een-na beste planten
Dan zijn er nog planten die misschien niet zo snel op eigen kracht Nederland bereiken, maar waar onze insecten (en andere dieren) desondanks profijt van hebben. Rozemarijn bijvoorbeeld, echte tijm, of lavendel. Allemaal planten die het goed doen in Zuid-Europa, maar ook in onze tuin of op het balkon. Ze doen daar geen kwaad en veel insecten zijn blij met de nectar. Goed genoeg.

Stap 3. Praktisch en concreet: welke soorten planten en waar koop je ze

Tot zo ver de theorie, over tot de praktijk.

Welke planten zijn goed

Spreeuw / Pixabay Heb je plek voor een fruitboompje, dan maak je spreeuwen en lijsterachtigen heel blij in de herfst. Spreeuw / Pixabay

Waar koop je ze

=>Goed om te weten: het aanbod in onze webshop kan per week variëren, want als het kweken meebeweegt met de natuur, beweegt ook het aanbod mee.

=>Ook goed om te weten: de planten die je ontvangt staan niet vol in bloei, kunnen best eens een bruin plekje hebben en zien er al met al anders uit dan in het tuincentrum. Het zijn tenslotte inheemse planten en die bloeien niet het hele jaar. En er is geen gif gebruikt, dus ze zijn niet vlekkeloos. Kijk daar doorheen! Het zijn sterkte planten. Als ze eenmaal in de tuin staan, groeien ze uit tot hun volle glorie.

Mijn tuin een vogelparadijs

Word jij ook zo blij van vogels in je tuin of op je balkon? Hang je wel eens een vetbolletje voor ze op? Je kunt nog meer doen. Doe de gratis Postcode Vogelcheck en ontdek welke vogels in jouw buurt leven en hoe je deze vogels kunt helpen.

Postcode Vogelcheck

Vogelvriendelijke beplanting

Voor vogels is het vooral belangrijk welke planten er in de tuin staan. Kies voor planten, bomen en struiken waar ze voedsel kunnen vinden en nestelen en schuilen. In onze webwinkel kun je diverse vogelvriendelijke planten kopen.

Kijk voor vogelvriendelijke planten