Navigatie overslaan

Live

Bontbekplevier

Live

Vijver

Live

Slechtvalk

Live

Lepelaar

Live

Gierzwaluw

Live

Bosuil

Live

Boerenlandvogels

Geen broedsel

Ooievaar

Exclusief

Steenuil

Exclusief

Koolmees

Exclusief

Tapuit

Exclusief

Zeearend

Toon alle blogs & vlogs

Vlierlepelaar heeft een kuiken

Camilla Dreef | zaterdag 9 mei 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 10x | 80x

Zouden we nog lepelaarkuikens zien voor de camera van Beleef de Lente? En zo ja, wie zou dan het eerste kuiken krijgen? Voor de nestcam is het nog even afwachten, maar onze stoere, door de chat benoemde, vlierlep heeft een kuiken.
Lepelaarkuiken net uit het ei en opgedroogd

(Deze blog wilde ik gisteren plaatsen, maar dat lukte niet. Ondertussen ook een kuiken voor de nestcam)

Scherpe ogen

Scherpe ogen in de chat merkten begin gisteravond (8 mei) beweging op in de nestkom van vlierlep (nest 5C). Dit nest zit op de koloniecam helemaal rechts achterin verstopt in een vlier. Snel de app om de camera te besturen openen en inzoomen maar. Eerst nog twee rondjes draaien, voordat ik de controle over de besturing weer had, maar daar was hij/zij dan, het eerste kuiken!

Lepelaarkuikens

Lepelaarkuikens worden met witte, dons geboren. Eerst is het nog nat, maar ze drogen snel op. Ze hebben een kleine oranje snavel met nog nauwelijks de kenmerkende lepelvorm die ze later krijgen. De ouders vliegen niet weg met de eierschalen, zelfs dode kuikens blijven soms onder hun broertjes/zusjes liggen.

Bedelende kuikens

Nog voordat je lepelaarkuikens ziet, kan je ze vaak al horen. Zo hoorden we in de middag ook op de nestcam het geluid van bedelende kuikens. Waar is alleen nog even de vraag. Ze maken een zacht, tjilpend geluid, waarbij ze met hun kopjes knikken om zo te bedelen om eten. De ouder braakt het voedsel op en de kuikens eten dit weer uit hun snavel. In het begin gaat dat heel teder, maar naar mate de kuikens ouder worden, gaat dat steeds ruwer en heb ik altijd erg met de ouders te doen. Beide ouders voeren.

Het voeren is ook een goed moment om te bepalen hoe veel kuikens de lepelaars hebben. Alle snavels bewegen dan in de richting van de oudersnavel. Zo lijkt het erop dat vlierlep op het moment één kuiken heeft.

Warm blijven

Zolang de kuikens klein en donzig zijn, hebben ze nog de warmte van hun ouders nodig. Een schijnbaar broedende lepelaar zou dus zo maar op kuikens kunnen zitten. Let dus vooral op de voedermomenten en het gebedel, want dat zijn de eerste signalen dat er kuikens zijn.

Aangepikt ei

Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Lepelaar Alle Beleef de Lente blogs