Wereld Gierzwaluwdag
07.06.26 Het is vandaag, 7 juni, Wereld Gierzwaluwdag. Zijn jullie nog niet bekend met die dag..
Door
Roos Tol
Roos Tol | zondag 14 april 2024 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 286x | 304x
Voor de twee eerstgenoemde voorbeelden - raven en wolven, bomen en schimmels – verwijs ik graag naar de talloze fascinerende onderzoeken die op het internet te vinden zijn.
Nu even dicht bij huis.
We kennen allemaal het beeld van de grote Blauwe reiger op de nok van een dak. Plotseling is hij gevlogen – naar een nabijgelegen vijvertje met visjes of kikkers.
Wie veel tuinvogels in zijn omgeving heeft, zoals mussen, mezen en merels, weet: zodra je voer hebt neergelegd of opgehangen, komen ze van alle kanten en (mussen) in groten getale aanschuiven aan de dis.
Egels komen graag op het egelvoer af, katten (en vosjes) op muizen, enzovoort; het is zoals Christ in het vijverfilmpje “Wat eten we” zegt, “eten en gegeten worden”.
Mensen hoeven minder moeite te doen om eten te vinden dan de gemiddelde vogel. Voor de dieren geen bankpasjes maar fysieke tools: zien – ruiken – opletten – luisteren. Vaak worden vaste routes gevolgd, vaste plekken bezocht.
Van de mussen uit mijn tuinvoorbeeld weet ik dat ze buitensporig rumoerig zijn, met een aantal herkenbare signaalgeluiden. Naast het oeverloze geklep klinkt er geheid een korte felle blije kwèèèk als je vers voer neerlegt. In een tijd van niks stuiven je de wolken mussen om de oren.
Kraaiachtigen waarschuwen elkaar ook. Ze kunnen signaleren op verschillende manieren door houding, of geluid.
Dit is natuurlijk allemaal veel uitgebreider en dieper gaand dan ik hier kan schrijven. Het is een geweldig onderwerp om eens wat uurtjes mee bezig te zijn.
Maar het gegeven dat dieren elkaar helpen bij het vinden van voedsel, betekent nog niet dat ze dat voedsel vervolgens ook van harte delen ;o).
Territoriumdrift en “eigen familie eerst” tellen net zo zwaar als de samenwerking…
Kijk maar naar de vijver. Merels die elkaar verjagen, mandarijneend die wilde eend de poel uit smijt. Vinken en mezen die slaags raken.
Trouwens, kippen, ja die van “er als de kippen bij zijn” … wat de ander heeft, dat wil zíj!
Het zijn soms net mensen!
Vosje in de nacht
Mandarijn en vrouwdarijn
Onverwacht bezoek
(Erik , 13 apr 4:00u)
07.06.26 Het is vandaag, 7 juni, Wereld Gierzwaluwdag. Zijn jullie nog niet bekend met die dag..
07.06.26 Nu ons drietal de eerste stapjes buiten de kast heeft gezet, is het aardig eens de vo..
06.06.26 In onze kolonie is veel reuring. Gezelligheid en burenruzies, rust en herrie, lief en..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan