Vrouw steenuil
03.04.26 Een kleine week geleden zaten we aan het beeldscherm gekluisterd. Vrouw had het eerst..
Door
Jennifer van Beurden
Jennifer van Beurden | donderdag 24 maart 2022 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 764x | 132x
In de chat heb ik verschillende reacties gezien van mensen die nog twijfelen naar welke vogel ze nou zitten te kijken. Voor iedereen die de kool- en pimpelmees nog niet helemaal uit elkaar kan houden: vandaag een lesje Zoek de verschillen.
De kool- en pimpelmees zijn allebei lid van de mezenfamilie. Mezen worden in Vogelfamilies van Nederland (Marcel Boer, KNNV Uitgeverij) in het algemeen beschreven als ‘kleine, compacte, hyperactieve, acrobatische insectenetende zangvogels’. Dit vond ik zo’n leuke samenvatting, die wilde ik jullie niet onthouden. De kool- en pimpelmees zijn allebei klein en hebben een gele buik. Er zijn echter een aantal kenmerkende verschillen tussen de beide vogeltjes:
>> Een koolmees heeft een zwarte borststreep (‘stropdas’, bij mannetjes is deze breder en loopt hij door tot onder de pootjes), terwijl een pimpelmees wel een soort zwarte vlek op zijn buik heeft, maar geen echte stropdasstreep.
>> Een koolmees heeft een zwarte kop met witte wangen. Een pimpelmees heeft een witte kop, draagt een blauw ‘petje’ en heeft een zwarte oogstreep (‘brilletje’).
>> Een koolmees is een slag groter dan een pimpelmees. De laatstgenoemde zul je daarom eerder aan een tak zien buitelen dan een koolmees.
Koolmees: zwart-geel vogeltje met een stropdasstreep op zijn buik.
Pimpelmees: blauw-geel vogeltje, slagje kleiner dan de koolmees, met een blauw petje en een zwart brilletje.
03.04.26 Een kleine week geleden zaten we aan het beeldscherm gekluisterd. Vrouw had het eerst..
03.04.26 Terwijl we genieten van de prachtige beelden van de zeearenden en aftellen tot het ui..
02.04.26 De broedtijd loopt langzaam ten einde. Binnenkort verwachten we hier kuikens. Het eer..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan