Onder moeders rokken
12.05.26 Och, wat is deze steenuil-dame toch een zorgzaam moedertje! Onze menselijke moederdag..
Door
Sharon Lexmond
Sharon Lexmond | zondag 29 maart 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 90x | 1871x
Zoals Renee al in haar mooie blog schreef over het gehoor en de ogen als belangrijkste zintuigen, jagen uilen voornamelijk op gehoor. En die oren zijn verhoudingsgewijs enorm! Het zijn een soort halvemaan-vormige gaten die tegen het oog aan liggen. Het gehoor en de ogen nemen zo ongeveer 75% van de hele schedel in beslag. Ter vergelijk, bij mensen is dat ongeveer 15%. Wij mensen schijnen weer meer hersenen te hebben 8-) Als de wind dan zo hard door je veren waait en ruis veroorzaakt in je oren, is het des te knapper dat je dan nóg je muizen weet te vangen.
We weten dat uilen geruisloos kunnen (en moeten) vliegen. Zij kunnen goed horen, maar hun prooien kunnen dat natuurlijk ook. Nu hebben uilen iets heel speciaals aan hun eerste 2 slagpennen. Het is een heel klein randje met heeeel soepele baardjes. We noemen dat ook wel een gekartelde of gekamde voorrand. Die soepele baardjes aan de rand breekt de luchtstroom op in kleine stroompjes waardoor de luchtwervelingen minder hard zijn. Ter vergelijk, een duif heeft dat bijvoorbeeld niet en bij iedere slag dat zijn vleugel maakt, veroorzaakt de enkele, dikke luchtstroom een hoorbare 'klap'. Het is eigelijk een vorm van turbulentie. Daar is toch maar weer mooi over nagedacht :)
12.05.26 Och, wat is deze steenuil-dame toch een zorgzaam moedertje! Onze menselijke moederdag..
12.05.26 Het blijft een klein feestje om onze Beleef de Lente Koolmezen te volgen. Het vrouwtj..
12.05.26 Een lege kast: Een heel ander gezicht dan dat we de afgelopen weken hebben kunnen zie..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan