Scholeksters uit
05.06.26 Vandaag is het scholeksternest dat we volgen uitgekomen. De donzige kuikens staan op ..
Door
Wim van Nee
STORK
Wim van Nee | zaterdag 29 maart 2025 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 198x | 280x
Het blijkt steeds maar al te waar te zijn, dat individuele ooievaars zich niet volgens het groepsgemiddelde gedragen. Misschien zit hem daarin juist de kracht van de gehele populatie. Lukt het broedsel op de éne plek niet, dan op de andere wel. Gaat een vroeg broedsel mis, dan is een latere misschien wel succesvol. Het éne seizoen kan het noorden van het land beter zijn, het andere seizoen juist het rivierengebied.
De ooievaar als soort gaat flexibel om met veranderlijke omstandigheden en dat maakt hem een goede overlever.
Dat is ook gebleken tijdens de 10-jaarlijkse Ooievaarscensus, die in 2024 is gehouden. In 44 landen in Europa, Azië en Afrika, waar de witte ooievaar voorkomt als broedvogel, is geteld en wij hebben namens Nederland uiteraard ook meegedaan. Eén ding komt uit de telling helder naar voren: De witte ooievaar neemt toe. De totale populatie wordt geschat op 330.000 broedparen. Tien jaar geleden was de schatting 265.000 – 280.000, een toename van ongeveer 21 %. Het overleven in de hedendaagse wereld gaat de ooievaar blijkbaar goed af.
Stork en Sovon werken nauw samen om de Nederlandse resultaten te verzamelen met het programma Nestkaart Ooievaar. Een kort verslag van de resultaten van 2024 is te lezen op de website van Sovon.
Er is zelfs in Zuid-Afrika gebroed, vlakbij Kaapstad. Slechts twee broedparen, maar toch best bijzonder. Deze Zuid-Afrikaanse ooievaars gaan ook op trek. In noordelijke richting en ze overwinteren in Congo. Ooievaars van de oostelijke populatie (o.a. in Polen), trekken in zuidelijke richting tot in Zuid-Afrika.
Misschien komen ze hun Afrikaanse soortgenoten wel tegen.
Wij richten onze blik op Nijetrijne, waar de Beleef-de-Lente-ooievaarssoap voorzichtig en onzeker is begonnen. Wat gaat het brengen? Gedoe rondom paarvorming, nestgevechten, problemen met weersomstandigheden, voedselkwesties of drama’s met jongen op het nest? De ooievaars in Nijetrijne laten ons nog in het ongewisse, maar het wordt vast wel boeiend.
Nu heb ik toch een verwachting uitgesproken…
Wim van Nee
Stork
05.06.26 Vandaag is het scholeksternest dat we volgen uitgekomen. De donzige kuikens staan op ..
05.06.26 Nou ja zeg, we weten heus wel waar we naar kijken! Er zijn momenten dat er een totale..
04.06.26 Er wordt wat gechat bij onze vijver over de grootte, het water tekort, het zicht enz..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan