Grutto’s zijn echte topsporter..
01.03.26 De eerste grutto’s zijn terug op hun pleisterplaatsen, waar ze aansterken voordat ze ..
Door
Ronald van Harxen
Voorzitter werkgroep STONE
Ronald van Harxen, STONE | zondag 1 maart 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 37x | 498x
Behalve Beleef de Lente jubileert de steenuil ook zelf. Het jaar 2026 is door Vogelbescherming en Sovon immers uitgeroepen tot Het jaar van de Steenuil. Wat dat allemaal inhoudt, daarover meer in een van de volgende blogs. En of dat allemaal nog niet genoeg is, vieren Pascal en ik dat we veertig jaar ‘in het vak’ zitten. Eigenlijk was dat vorig jaar al zover, maar we wilden zeker weten dat we het jubileumjaar succesvol zouden afsluiten. En dat is gelukt! Tijd voor een feestje dus. Ook daarover binnenkort meer.
Afgelopen december hebben we kast vernieuwd en voorzien van spiksplinternieuwe camera’s. De beelden zijn nu zo scherp, dat ons geen detail meer hoeft te ontgaan. Vaste kijkers herinneren zich ongetwijfeld de dooie hoek van vorig jaar. Tot het laatst toe bleven we in onzekerheid over het aantal eieren want vrouw steenuil had ze precies daar gelegd waar wij ze niet konden zien. Dat gaat dit jaar niet meer gebeuren! De camera die op de broedruimte staat gericht kan zwenken, inzoomen en scherpstellen op elke denkbare plek. O ja, we hebben ook de buitencamera van positie veranderd, maar dat was u vast al opgevallen. Kortom: we zijn er klaar voor.
Ook zal u vast zijn opgevallen dat de tweede cam er wat bijzonder uitziet. Het is de combinatie van de invliegopening zoals we die gewend zijn uit eerdere jaren en een vierde camera, de zogeheten zijcam. De vierde camera is standaard bij de camerakasten die we voor ons voedselonderzoek klei versus zand gebruiken, maar wordt niet mee gestreamd. De heren technici waren echter niet voor één gat gevangen en bedachten deze fraaie oplossing. Let echter op, voordat de uilen bij het naar binnen en buiten gaan in het tweede gat zichtbaar zijn moeten ze door de sluis. Daardoor verdwijnen ze heel even uit beeld. Zie ook de afbeelding hieronder. Spannend om te zien hoe dat uitwerkt.
En de uilen? Het was even wennen voor ze, en in het begin waren ze zeker wat achterdochtig. Inmiddels hebben ze nieuwe kast echter volledig geaccepteerd. We hebben ze de afgelopen weken vele malen zien paren, pontificaal vooraan op de tak. Als dat geen signaal is dat ze er zin in hebben? Afgelopen jaren waren ze er steeds vroeg bij met in 2024 en 2025 eind maart al het eerste ei. Als dat nu ook zo is, kan het aftellen beginnen!
Steenuilenoverleg Nederland (STONE) is een landelijke werkgroep die steenuilenbescherming en -onderzoek coördineert, stimuleert en faciliteert. Daartoe wordt samengewerkt met relevante binnen- en buitenlandse, professionele en vrijwilligersorganisaties. STONE is een vrijwilligersorganisatie, zonder betaalde krachten. Bezoek de website van STONE
01.03.26 De eerste grutto’s zijn terug op hun pleisterplaatsen, waar ze aansterken voordat ze ..
01.03.26 Het 20-jarig jubileum van Beleef de Lente. Natuurlijk hoort de ooievaar daarbij! Een ..
01.03.26 Een nieuwe lente staat op het punt van beginnen. En niet zomaar een. Deze lente is te..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan