De zeldzaamheid van drie eiere..
20.03.25 Voor het eerst hebben onze zeearenden drie eieren gelegd. In Koudum (Fr) zoals eerder..
Door
Linda Persoon
Linda Persoon | woensdag 20 april 2022 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 359x
Een groot deel van het jaar hoor je de torenvalken namelijk weinig en houden ze hun snavel. Het vocale communiceren wordt vooral tijdens het paar- en broedseizoen gebruikt.
Het meest gehoord is de contact- of gevaarroep, de snelle reeks ‘kie-kie-kie’ die je vast al vaak hebt gehoord. Het wordt gebruikt voor communicatie op afstand, als er gevaar dreigt rondom de kast of als er een muis geleverd gaat worden (of gewenst is).
Daarnaast is een veel gehoord geluid de bedelroep van de vrouw, een vibrerend, klaaglijk ‘kierrr’. Zo maakt Mevrouw Torenvalk duidelijk dat ze wel weer een muisje zou lusten of in is voor een paring.
De baltsroep lijkt erg op de bedelroep maar is hoger, scheller en langgerekter en is vooral te horen aan het begin van de paartijd.
Lichaamstaal wordt ook gebruikt als communicatiemiddel, vooral in het paarseizoen.
Net als veel andere vogels vertonen torenvalken een balts. Baltsen is bepaald gedrag waarmee dieren aan een partner signalen geven dat ze bereid zijn tot paarvorming of een paring.
Torenvalken baltsen veelal in de lucht. Ze bewegen hierbij hun vleugels op snelle, oppervlakkige wijze en wiegen met hun lichaam. Het meest spectaculaire onderdeel van deze vertoning is als de torenvalken zich samen in duikvlucht naar het nest laten vallen.
Een ondertiteling van hun communicatie geven de torenvalken helaas niet en ook een tolk is niet beschikbaar, maar wie goed kijkt en luistert begrijpt wel wat er zo ongeveer gebeurt in de kast.
Bekijk de clip van Marijcke hieronder maar eens om de verschillende vormen van communicatie te bekijken en begrijpen.
Clip door onze clipmaker Marijcke
20.03.25 Voor het eerst hebben onze zeearenden drie eieren gelegd. In Koudum (Fr) zoals eerder..
20.03.25 Voor zowel mannetje als vrouwtje Torenvalk is dit een drukke tijd.
20.03.25 Sinds een paar jaar volgen we slechtvalkvrouw 4NL en man BUS bij de Mortel. We noemen..