Een kwestie van timing
01.04.23 Iedere keer hetzelfde liedje: Ooievaars leggen hun eieren rond middernacht en dat doe..
Door
Margot de Kam
Margot de Kam | zaterdag 13 juni 2020 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 672x
Slechtvalken jagen bijna uitsluitend op vogels. Zij zijn niet alleen snel, zij zijn de allerbeste vliegacrobaten in de lucht. Een prooi kunnen zij van 3 km afstand zien. Zij achtervolgen, maar hun grootste en snelste wapen is de stootduik.
Daarbij maken ze eerst hoogte. Dan duiken zij: de vleugels strak tegen het lichaam gevouwen, zodat zij als een torpedo naar beneden zoeven. Er zijn snelheden gemeten tot 385 km per uur.
Hun gehele lichaam is aangepast op zulke snelheden. Er komen krachten tot 27G op het lijf. Vergelijk: een gewoon mens bezwijkt bij krachten boven de 5G. Testpiloten in speciale pakken verdragen tot 9G. Om een indruk te krijgen wat dat inhoudt een filmpje, niet over vogels maar over wat G -krachten met een testpiloot doen.
Om op de prooi te stoten met de klauwen, moeten ze tijdig hun vleugels en staart spreiden, wat enorme kracht kost bij zo’n snelheid, en de klauwen precies op tijd uitstrekken, vastpakken , remmen en wegsturen. Ze maken stootduiken tot 25 meter boven de grond!
Het skelet, het bekken, de vleugels, de ogen, de neusgaten, alles is aangepast op deze snelheden. Vliegtuig- en raketbouwers maken onderdelen gebaseerd op de slechtvalk.
01.04.23 Iedere keer hetzelfde liedje: Ooievaars leggen hun eieren rond middernacht en dat doe..
01.04.23 De lente komt eraan! Ook de koolmees gaat op zoek naar een goed huisje. Maar om dit t..
01.04.23 Terwijl de eerste schoenzolen al zijn gegeten, traditie bij een foute gok in de eipol..