Hoog tijd voor weer eens een t..
28.03.25 Bij de kerkuil wisselen hoge pieken en diepe dalen elkaar af. Zo is dat in miljoenen ..
Door
Bernice Goffin
Bernice Goffin | vrijdag 29 mei 2020 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 781x
Als je naar de bovenstaande grafiek van de prooiaanvoer kijkt, is het net alsof je naar een plaatje van de Alpen kijkt: pieken en dalen! Op veel dagen is de prooiaanvoer prima, maar op andere dagen is de prooiaanvoer aan de lage kant. Op sommige nachten is man kerkuil zelfs helemaal niet komen opdagen. In de nacht van 26 op 27 mei heeft vrouw zelfs maar het heft in eigen handen genomen en heeft ze zelf enkele muizen gescoord. Bij kerkuilen is het erg ongebruikelijk dat het vrouwtje jaagt als de kuikens nog zo jong zijn, maar in dit geval is het maar goed dat ze het heeft gedaan: anders had het gezin die nacht helemaal niks te eten gehad.
En dan is man in de nacht van 27 op 28 mei weer opeens terug met 6 muizen in 1 uur. Hij kán dus goed jagen als hij wil, maar waarom doet hij dat dan niet altijd? Gooit de opdringerige vreemdeling roet in het eten? Heeft man vastgezeten in een tijdelijk afgesloten schuur? Verzorgt hij ook een tweede broedsel (dat zou extreem zeldzaam zijn, maar is wel eerder aangetoond bij kerkuilen)? Er zijn veel mogelijke opties, maar het blijft gissen wat nou echt de oorzaak is voor dit vreemde gedrag van man.
Nu de kuikens uit het ei zijn kunnen we ook nieuw gedrag onderzoeken: het voeren van de kuikens. In de onderstaande grafiek zijn de eerste dagen van kuikens voeren weergegeven. Te zien is dat het voeren even op gang moest komen op de geboortedag van het eerste kuiken (22 mei). Dat is niet vreemd: het kuiken teert de eerste uren uit het ei nog voornamelijk op de dooier en het voeren is natuurlijk even wennen voor vrouw. Ze had het snel genoeg door en voert nu veel, zo lang er prooi beschikbaar is. Maar dan moet die prooi er wél zijn. Hopelijk heeft man dat ook snel door en kan hij zorgen voor een stabielere prooiaanvoer dan de afgelopen paar weken. Met 3 kleine snaveltjes te voeren gaat dit hard nodig zijn.
28.03.25 Bij de kerkuil wisselen hoge pieken en diepe dalen elkaar af. Zo is dat in miljoenen ..
27.03.25 Nog even en dan is het gedaan met de rust in deze kast. Overdag kijken we nu nog naar..
27.03.25 Op de Morteltoren hebben we man BUS veel prooien aan vrouw 4NL zien overdragen. Veel ..