Navigatie overslaan

Live

Steenuil

Live

Vijver

Live

Kerkuil

Live

Slechtvalk

Live

Koolmees

Live

Bosuil

Live

Tapuit

Live

Torenvalk

Live

Merel

Live

Boerenlandvogels

Live

Zeearend

Geen broedsel

Ooievaar

Geen broedsel

Visarend

Toon alle blogs & vlogs
Een mannetje tapuit in het duin (foto Jeroen Breidenbach)

Door Merel Zweemer

Nestjes en eitjes

Merel Zweemer | vrijdag 18 april 2025 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 73x

Wat ontzettend leuk, zo’n nieuwe vogelsoort bij Beleef de Lente! En daar willen we dan natuurlijk meteen een hoop over weten. Hopelijk gaat de tapuit inderdaad voor de camera broeden en leren we al kijkende over deze prachtige vogel. Tijd om de boeken in te duiken voor wat leuke feitjes!
Een jonge, uitgevlogen tapuit in herfstkleuren (foto Merel Zweemer)

Konijnenhol en meer

Jullie hebben al gezien dat er een nestje in de maak is in een konijnenhol in de duinen van Texel. Grappig feitje is dat ze in het buitenland ook wel broeden in spleten en holletjes tussen de rotsen, bijvoorbeeld in stenen muurtjes of rotsachtige kusten. Maar die hebben we hier niet zoveel, daarom kiest ‘ie voor konijnenholen, onder andere op Texel en in Drenthe. Wat wel aanvullend nog wordt gedaan, is het ingraven van nestkasten. Wil je daar iets meer over lezen, klik dan hier voor een bericht op Nature Today.

Ei ei

Tja, het is bijna Pasen dus we moeten het hebben over eitjes. Tapuiteitjes dan wel te verstaan. Die hopelijk in het tapuitnestje komen. Tapuiten broeden één of twee keer per jaar en ze leggen meestal vijf of zes eitjes, maar soms wel acht, prachtige lichtblauwe met rode spikkels eitjes. Als het goed is, begint mama pas vanaf het laatste ei te broeden, zodat alle eitjes min of meer tegelijk uitkomen en er dus geen leeftijdsverschil tussen de jongen zit.

Mannen eerst, vrouwen daarna

De mannen komen als eerste terug uit Afrika. Eenmaal op hun vertrouwde stekkie, gaan ze een konijnhol claimen door daar te zingen en de basis leggen voor een nestje. Zodra de vrouwtjes een week later ook terugkomen, hebben ze keuze uit zingende mannetjes met een konijnenhol. Zoals we konden zien, is er al een vrouwtje op bezoek geweest. Het wordt nog spannend of de keuze op dit hol valt. Als dat zo is, kunnen we al vanaf eind april eitjes verwachten….


Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Tapuit Alle Beleef de Lente blogs