Het (nog?) niet uitgekomen ei
13.06.26 We kunnen inmiddels al ruim een week genieten van het jong in nestkast 2. In een eerd..
Door
Lilian Roosenboom
Lilian Roosenboom | woensdag 13 mei 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 103x | 1578x
Misschien zoekt ze ook ‘s nachts toch wat te eten. Tapuiten zijn insecteneters en hun prooitjes heel divers: vliegjes, kleine kevers, sprinkhanen en spinnen. Veel van die prooidiertjes leven net onder de bovenste zanderige bodemlaag en zijn daardoor misschien zelfs ’s nachts nog op gehoor te vinden.
Dat ze die prooidiertjes uit de zandbodem oppikt, is soms overdag goed te zien aan haar zanderige snavel.
Of wilde ze alleen maar even bewegen; haar vleugeltjes en pootjes wat strekken?
Broeden is tenslotte een vrij statische bezigheid. Hoewel de eerste dagen zag het er voor ons kijkers behoorlijk dynamisch en onrustig uit. Maar inmiddels lijkt V wel haar eigen broedritme gevonden te hebben.
Ze ligt vaak rustig met de kop in de veren, voor even dat dan wel, want ze wordt in de chat niet voor niets liefdevol ‘hik-hip vogeltje’ genoemd.
Die onrust kan natuurlijk ook gebrek aan ervaring zijn geweest. Dit vrouwtje, geringd als M-P-W-G (metaal-paars-wit-geel), is vorig broedseizoen geboren, ook op Texel. Ga er maar aanstaan; amper een jaar later een prachtig nestje bouwen, minimaal vier eitjes leggen en die dan bebroeden.
Even op stoom komen in een ritme, lijkt mij dan niet vreemd. Maar misschien is het wel zo dat alle tapuitvrouwtjes met een zekere onrustige beweeglijkheid broeden…
We gaan het zien. Als alles goed is verlopen, zien we binnenkort een eerste kuiken uit de dop komen.
Man tapuit laat zich in deze fase van het broedseizoen niet zo vaak zien.
Maar hij is er wel degelijk en laat zich soms toch ook zien. Gisteren bij de nestholte-ingang riep hij en V kwam binnen een paar seconden naar buiten. In een oogwenk vlogen ze samen weg, misschien om te foerageren?
Ons vrouwtje was daarna snel terug op haar nest en M? Waarschijnlijk bewaakt hij binnen en buiten ons beeld hun broedterritorium, en tot nu toe met verve!
Zoals jullie lezen, als team tapuit weten we (nog) heel veel niet. Wat dat betreft zijn ook wij nog als “kuikens in de dop”. Maar dat maakt het ook voor ons boeiend om steeds opnieuw naar dit bijzondere vogeltje te kunnen kijken.
Wij zijn in ieder geval vol verwachting…
13.06.26 We kunnen inmiddels al ruim een week genieten van het jong in nestkast 2. In een eerd..
12.06.26 Al meer dan 3 maanden kunnen we van de zeearenden en de snelgroeiende pykjes genieten..
12.06.26 Ondanks het ontbreken van onze wenssoort de bontbekplevier, zien onze trouwe kijkers ..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan