VOGELZANG
18.03.25 Overal klinkt op dit moment de vogelzang, vooral in de vroege ochtend valt dit op. He..
Door
Margot de Kam
Margot de Kam | woensdag 27 maart 2024 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 257x
Vrouw slechtvalk 4NL en man BUS hebben een heel goede band opgebouwd het afgelopen jaar. Man BUS doet enorm zijn best met het aanleveren van prooitjes en het bewaken van het territorium. Paringen zien we ook voldoende.
Vrouw 4NL wordt gedreven door hormonen die baltsgedrag, bijvoorbeeld bedelen om prooi en nesteldrang, teweeg brengen. Zij laat zich verzorgen door haar man.
Beide slechtvalken zijn in hun 7e kalenderjaar, dat is in de bloei van hun leven.
Slechtvalken leggen in Nederland meestal tussen eind februari en eind maart een ei. Het kan in principe nog wel gebeuren tot vanaf half april de rui inzet, maar meestal is er dan zodanig verstoring geweest, met name door concurrerende valken, dat dat het uitstel van de leg van het eerste ei verklaren kan.
We zien vrouw 4NL weleens schelden tegen een derde slechtvalk die zich in de buurt waagt, -we zagen en hoorden een aantal keer een jong vrouwtje-, maar dat lost de dappere man BUS telkens op. Er lijkt afgelopen weken geen onrust door volwassen slechtvalken.
Diverse ziektes kunnen ei-productie onmogelijk maken, bijvoorbeeld door verkleving van eierstok of eileider. Dat kan bijvoorbeeld door een bacteriële infectie zoals Salmonella of Chlamydia komen, maar ook vogelgriep kan dit effect hebben. Slechtvalken kunnen zulke infecties oplopen door besmetting via hun prooi.
Het vogelgriepvirus dat heerst is erg besmettelijk, ziekmakend en dodelijk. Het heerst vooral onder watervogels. Dat zijn ook geliefde prooien voor slechtvalken.
Vorig jaar werd geschat dat de slechtvalkpopulatie in het waddengebied hierdoor is gehalveerd. Er wordt echter vermoed dat sommige slechtvalken wel ermee in aanraking kwamen maar dat de ziekte bij hen ogenschijnlijk symptoomloos verliep. Zo'n 'verborgen' infectie kan ook de voortplantingsorganen aantasten.
Het is natuur, het zijn wilde vogels, we kunnen niet met vrouw 4NL naar de dierenarts. Er kunnen nog meer zaken spelen waarvan wij niets weten. Maar kán het nog, een ei?
Tja, iedereen gunt het dit koppel enorm. Tot de rui intreedt blijven hun geslachtshormonen actief. De rui begint rond half april.
Misschien toch nog een verrassingsei rond Pasen?
Het blijft interessant deze prachtige vogels te mogen volgen.
18.03.25 Overal klinkt op dit moment de vogelzang, vooral in de vroege ochtend valt dit op. He..
18.03.25 In de vorige blogs van Ronald ging het vooral over de eitjes, wat is nu de ideale gro..
18.03.25 Bij Beleef de Lente zijn er verschillende soorten roofvogels te bewonderen: uilen, ar..