Ik zie de zeearend!
25.03.26 Regelmatig zien we tijdens vaarexcursies de zeearend op of rond het nest. Een spectul..
Door
Tjibbe Hunink
Tjibbe Hunink | woensdag 25 maart 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 13x | 87x
Ben je ‘s avonds even weg om een hapje te scoren, sluipt een boommarter de kolonie binnen en rooft de eieren uit de nesten. Iedereen in de stress! (Serieus, wie heeft de anti-stresspleisters gezien?) Maar wat doet zo’n gebeurtenis eigenlijk met de lepelaars? Worden ze agressiever? Of speelt er meer?
Wetenschappers hebben tot nu toe geen bewijs gevonden dat eiverlies direct leidt tot agressiever gedrag. Het leven in een kolonie is complex. Er spelen veel factoren een rol. Zo zijn er buren die te dichtbij komen, partners die indruk willen maken, concurrenten die nét die ene mooie tak willen claimen… Door al die gebeurtenissen en de interacties tussen elkaar blijft het testosterongehalte bij kolonievogels hoger. Dit kan zorgen voor wat meer spanning tussen de vogels.
Naast testosteron speelt stress waarschijnlijk een grote rol in het gedrag dat de lepelaars ons laten zien. Het verlies van eieren, de drukte met de buren, wie raakt daar nu niet gestrest van! Ik denk dat we in het filmpje, wat Ed voor ons heeft gemaakt, kunnen zien hoe die stress zich bij een lepelaar kan uiten. Terwijl jouw eieren zijn gestolen, hebben de buren wel een ei! En dan gebeurt het, dat ene moment waarop niemand oplet… floep, daar gaat het ei van de buren óók uit het nest.
Wat een voorrecht om de kolonie in het Nationaal Park Nieuw Land zo te mogen volgen. Elke dag zien we hoe lepelaars omgaan met de uitdagingen van hun bestaan. We leren steeds meer over hun gedrag en ontdekken hoe ongelooflijk ingewikkeld het leven van een lepelaar eigenlijk is.
De keiharde waarheid: lepelaar zijn is topsport!
25.03.26 Regelmatig zien we tijdens vaarexcursies de zeearend op of rond het nest. Een spectul..
25.03.26 Welkom bij een nieuwe soort voor Beleef de Lente! In de afgelopen 19 seizoenen hebbe..
25.03.26 In het bos wonen veel verschillende prachtige dieren, zo is ook rondom onze bosuilen ..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan