Bosuilengedrag door weer en wi..
18.03.26 Het koppel Bosuilen maakt wat mee. Niet alleen wij voelen dat de temperatuur begint t..
Door
Albert Huisman
Albert Huisman | maandag 5 mei 2025 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 409x | 117x
De mens is de grootste bedreiging van de zeearend.
De Mens is wel de grootste bedreiging voor de zeearend. Daarnaast sterven er ook zeearenden door onderlinge strijd. Een zeearend is gebaat bij rust. Een zeearend is zeer gevoelig voor verstoring en kan zelfs zijn nest verlaten als er te veel verstoring is. Dit is al meerdere keren voorgevallen in Nederland.
Verstoring kan zijn: Windmolens, hoogspanningskabels, het vliegen met drones, vergiftiging (in 2024 is er nog een zeearend in Friesland overleden door vergiftiging, alhoewel het niet is komen vast te staan dat de vergiftiging gericht was op de zeearend), het eten van vogels besmet met vogelgriep. Ook fotografen en vogelaars die te dicht bij het nest komen kunnen voor verstoring zorgen.
Verstoring van de natuur is bij wet verboden. Elke natuurorganisatie heeft Buitengewoon Opsporingsambtenaren (BOA's) in dienst die boetes uit kunnen delen bij overtredingen. Ook de politie ziet toe op onregelmatigheden in de natuur.
Bescherming
Het aantal zeearenden neemt toe door beschermingsmaatregelen. Beschermingsmaatregelen zijn o.a. bescherming van nesten, zorgen voor rustgebieden, invloed uitoefenen/meedenken met alternatieven als er plannen zijn voor windmolenparken, hoogspanningskabels en bouwprojecten.
Waar kunnen we de zeearenden zien
Geniet vooral van de zeearenden. Dat kan door mee te gaan op excursie in de Alde Feanen (https://www.itfryskegea.nl/activiteiten), maar ook zijn de zeearenden vaak te zien in het Lauwersmeergebied en de Oostvaardersplassen.
18.03.26 Het koppel Bosuilen maakt wat mee. Niet alleen wij voelen dat de temperatuur begint t..
17.03.26 Wat doen ze eigenlijk overdag en in de nacht?
17.03.26 Wat een geluk hebben we met de prachtige camera’s en de bestuurder van deze camera’s,..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan