Uit het ei kijken
20.06.25 Kijken naar een broedende vogel is een eitje. Maar tegelijkertijd heel serieus werk. ..
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Door
Andries Dijkstra
Andries Dijkstra | maandag 9 juni 2025 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 93x
Dankzij de webcam kregen en krijgen we een prachtige inkijk op het zeearend leven. We zagen pasgeboren witte dons jongen met een geboortegewicht van rond de 85 gram groter en zwaarder worden, tot ze als juveniele in een donkerbruin verenpak gestoken zeearenden met een gewicht van 4 à 4,5 kilogram hun toekomst tegemoet kunnen vliegen. Dan heb je als zeearend jong dus in 11 à 12 weken je eigen geboortegewicht met een factor 50 zien toenemen.
Om dit te realiseren hebben de ouders een prestatie van formaat moeten leveren. Te beginnen met het opkalefateren van het nest, het leggen en uitbroeden van de eieren én vervolgens de jongen te voorzien van voldoende en gevarieerd voedsel. Al met al is het zeearend paar daar zo'n vijf maanden mee bezig.
Daarna zullen ze hun jongen nog eens gedurende eenzelfde periode bijstaan en coachen om zelf te leren jagen.
Om een indruk te krijgen wat er moet gebeuren voordat zeearend kuikens kunnen uitvliegen, heb ik wat cijfers van de voorgaande jaren op een rij gezet.
Overzicht 2022
Van de in totaal 261 prooien werd 55% door man en 45% door vrouw zeearend op het nest gebracht. De variatie aan prooien bestond uit:
Gevogelte 172 66%
Vis 79 30%
Haas 10 4%
Overzicht 2023
Van de in totaal 244 prooien werd 52% door man en 48% door vrouw zeearend op het nest gebracht. Hierbij de opmerking dat er toen in de laatste week voor het uitvliegen, wegens een kabelbreuk, geen data verzameld konden worden. De variatie aan prooien bestond uit:
Gevogelte 156 64%
Vis 81 33%
Haas 7 3%
Overzicht 2024
Van de in totaal 237 prooien werd 57% door man en 43% door vrouw zeearend op het nest gebracht. De variatie aan prooien bestond uit:
Gevogelte 124 52%
Vis 96 41 %
Haas 13 5%
Reekalf + NN 4 2%
Overzicht 2025
Het is de bedoeling om over een week of drie een uitgebreid overzicht van 2025 te publiceren. Dit overzicht zal echter grotendeels vergelijkbaar zijn met de voorgaande jaren.
Dat is te zeggen … op één prooi groep na! Want ja, dit seizoen was één soort het haasje … te weten de haas! Vooruitlopend op het definitieve overzicht is nu al duidelijk dat in 2025 het aantal hazen op het menu is verdubbeld en rond de 10% van het totaal aan prooien bedraagt.
20.06.25 Kijken naar een broedende vogel is een eitje. Maar tegelijkertijd heel serieus werk. ..
20.06.25 Voor de kerkuil moet je geen haast hebben. Acht tot negen weken in het nest is heel n..
19.06.25 Of je nou ervaren vogelaar, hardcore twitcher of vogelexpert bent. Of misschien een s..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan