Van donsexplosies tot nestinpi..
01.08.23 Op zondagochtend 26 februari gingen de camera’s van Beleef de Lente aan, waarna we di..
Door
Adrie Duivenvoorden
Adrie Duivenvoorden | donderdag 6 juni 2019 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 949x
Uit dat piepkleine glanzende eitje is een kuikentje gekropen van 1 gram, kaal en blind die in enkele weken uitgroeit tot een vliegklare Zwaluw. Ouders krijgen het er druk mee, vangen ongeveer 8000 insecten op een dag om de hongerige jongen te voeden. De eerste dagen zijn cruciaal voor de jonge kuikens.
Wanneer de Zwaluwen door weersomstandigheden weinig of niet vliegen, daalt de temperatuur van de jonge Zwaluwen. Ze worden sloom en verbruiken weinig energie. De groei wordt vertraagd, en de toename in gewicht neemt later weer toe. Toch gaat dit niet altijd op, het is juist na die stormachtige dagen dat we wel eens een piepklein dood kuiken onder de nesten vinden.
De al wat oudere kuikens kunnen hier prima tegen, die bouwen sowieso een reserve vetlaagje op, tijdens de eerste weken. Dit om de periode te overbruggen voor het uitvliegen, wanneer de ouders minder gaan voeren en alweer met het tweede broedsel bezig zijn. (Bron: Zwaluwen van Gaast, Theunis Piersma)
De Zwaluwouders hebben het er maar druk mee, niet alleen het aanslepen van bergen insecten maar ook het schoonhouden van het nest. Uitgekomen eierschalen worden direct uit het nest gegooid evenals de ontlasting van de piepkleine jongen, keurig verpakt in een wit pakketje. Na een dag of tien zie je de eerste bedelende jongen voor de invliegopening en het duurt dan niet lang meer of ze steken hun achterwerkje uit het gat om de nodige flarden naar beneden te gooien.
01.08.23 Op zondagochtend 26 februari gingen de camera’s van Beleef de Lente aan, waarna we di..
31.07.23 Het Beleef de Lente-seizoen is weer voorbij. Dit jaar stond de camera op een wel heel..
30.07.23 Vogels kijken. Het is heerlijk. En hoe geweldig dat we met de webcams van Beleef de L..