Vroege Vogels
14.06.26 Vanavond is de lepelaarkolonie van Beleef de Lente te zien in Vroege Vogels, 19.10 uu..
Door
Wim van Nee
STORK
Wim van Nee | zondag 26 april 2020 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 910x | 216x
Dat is al zo’n leuk wonder op zichzelf. Er zit toch echt twee etmalen leeftijdsverschil tussen alle eieren onderling. Sneller werkt de aanmaak van eieren nu eenmaal niet. Maar hoe krijgt je het als ooievaarsouders dan toch voor elkaar om de eerste drie min of meer gelijktijdig uit te laten komen?
Het geheim zit in timing. Ze vertragen het moment van het uitkomen door te wachten met verwarmen. Na het eerste ei gewoon nog niet gaan broeden en direct na de tweede ook nog even niet. Maar na het derde ei, er vol voor gaan.
Dan krijgt het derde ei zelfs een voorsprongetje. Die is warm gelegd en warm gebleven, terwijl de eerste twee eieren zijn afgekoeld en opnieuw opgewarmd moeten worden. En zo kan het zomaar gebeuren dat het eerste kuiken niet uit het eerste ei komt, maar uit het derde. Van de eerste drie jongen is dus onzeker uit welk ei ze gekomen zijn, maar bij het vierde en vijfde kuiken is die twijfel er niet. Zij komen gewoon uit het vierde respectievelijk vijfde ei, met een tijdverschil van zo'n anderhalve dag.
Voor pa en ma ooievaar maakt dit niet uit. Zij hebben straks gewoon vier of vijf jongen, waarvan er twee een maatje kleiner zijn dan de rest, gewoonweg omdat ze iets later uit het ei gekomen zijn. Dat plaatst ze ook direct op de reservebank en zo zitten we weer in de harde realiteit. Er zijn straks misschien wel vijf jongen, maar die gaan het niet alle vijf redden. De reservespelers kunnen alleen meedoen als er met één van het eerste drietal iets misgaat. Of als de voedselomstandigheden gedurende de hele periode van opgroeien extreem goed zijn. Gezien de aanhoudende droogte van dit moment hoeven we daar niet op te rekenen.
Hoeveel er gaan uitvliegen? Laten we gokken op twee en hopen op drie.
Wim van Nee
STORK
14.06.26 Vanavond is de lepelaarkolonie van Beleef de Lente te zien in Vroege Vogels, 19.10 uu..
14.06.26 Onze Haarlese belhamels weten ons aardig te vermaken. Elke avond zijn ze buiten de ka..
13.06.26 We kunnen inmiddels al ruim een week genieten van het jong in nestkast 2. In een eerd..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan