Navigatie overslaan

Live

Slechtvalk

Live

Lepelaar

Live

Koolmees

Live

Bosuil

Live

Tapuit

Live

Boerenlandvogels

Binnenkort

Vijver

Binnenkort

Gierzwaluw

Geen broedsel

Ooievaar

Exclusief

Steenuil

Exclusief

Bontbekplevier

Exclusief

Zeearend

Toon alle blogs & vlogs

Terug bij Beleef de Lente: de Gierzwaluw!

Jochem Kühnen | zondag 19 april 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 35x

Fijn dat we weer mee kunnen kijken bij het verborgen broedgedrag van 'de vogelste van alle vogels', de Gierzwaluw! We zien ze het meest vliegend, maar hier kijken we van dichtbij mee in het nest. Lees meer in dit eerste blog!
Een Gierzwaluw in nestkast 2, jaren geleden

Ze zijn onderweg!

Gierzwaluwen zijn vooral in ons land in de zomermaanden (mei, juni en juli) en ‘Beleef de Zomer’ is eigenlijk dus meer toepasselijk voor deze soort. Honderdduizenden gierzwaluwen zijn momenteel onderweg van Noord-Afrika naar het noorden. Bij trektel-posten in het zuiden van Frankrijk worden wisselende aantallen gezien, met meer dan 3000 deze zaterdag bij de telpost Falaise de Leucate. Het loopt nog niet storm, maar de het begint te komen! Ook in Nederland zijn de eerste gierzwaluwen al vroeg in het seizoen gezien. Toch is de kans groot dat het nog wel een week tot anderhalve week duurt voor de eerste vogel op het Beleef de Lente nest te zien is.

Gierzwaluwnestkast nr. 2

Vol verwachting kijken we hier bij Beleef de Lente naar binnen bij (en naar de buitenkant van) ‘nestkast 2’. Deze nestkast hangt sinds het jaar 2008 onder de dakgootbetimmering van het huis van de schrijver van dit eerste blog. Sinds 2011 wordt er in deze nestkast jaarlijks gebroed door gierzwaluwen, al 15 jaar dus!

Nog even geduld?

We zijn relatief vroeg ‘online’ met de Gierzwaluw van Beleef de Lente. Wie weet is dat fijn als ze echt vroeg terugkomen. Maar er is ook best kans dat we nog even moeten wachten. De vroegste terugkomsten van 2011 tot 2025 voor álle nestkasten aan mijn huis zijn als volgt: 5 mei, 26 april, 5 mei, 6 mei, 3 mei, 30 april, 30 april, 7 mei, 1 mei, 18 april, 4 mei, 1 mei, 21 mei, 7 mei, 25 april. Wanneer zullen we dit seizoen hier de eerste Gierzwaluw gaan zien? Spannend!

Gierzwaluwen boven het huis, 22 juli 2008.

Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Gierzwaluw Alle Beleef de Lente blogs