Navigatie overslaan

Live

Bontbekplevier

Live

Vijver

Live

Slechtvalk

Live

Lepelaar

Live

Gierzwaluw

Live

Bosuil

Live

Boerenlandvogels

Geen broedsel

Ooievaar

Exclusief

Steenuil

Exclusief

Koolmees

Exclusief

Tapuit

Exclusief

Zeearend

Toon alle blogs & vlogs
Langsvliegend groepje gierzwaluwen op 29 april

Door Jochem Kühnen

Partner en nest-binding en nestbouw

Jochem Kühnen | donderdag 30 april 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 10x | 89x

Op dit moment is maar in één van de twee nestkasten die we van binnen kunnen bekijken activiteit. Maar dat levert al veel medeleven, speculatie en spanning op. Wat kunnen we verwachten? En wat niet? Een tipje van de sluier, voor zover mogelijk, in dit blog!

Over de Gierzwaluw-nesten

Over de materialen waarvan een nest van gierzwaluwen wordt gebouwd is in een vorig blog al geschreven. Bij deze nog een toevoeging, specifiek over de nesten in nestkast 2 en 9. In nestkast 9 zien we hoe een nieuw nest wordt begonnen. Nestmateriaal aanbrengen doen beide vogels van een paartje. Nestbouw wordt uitgevoerd onafhankelijk van of de partner aanwezig is of nog onderweg is vanuit het zuiden. Alleen als er meer aandacht uit moet gaan naar het binden met de partner, het samen aanvliegen e.d., moet nestbouw even wachten. In nestkast 2 bevindt zich een prachtig nest (Oké, ik ben bevooroordeeld!) dat jaren oud is. Na maanden vraat door o.a. klerenmot-rupsjes en spekkever-larven moeten de vogels als ze terug zijn wel onderhoud plegen.

Partner/nestplaats-binding

Het blijft verbazingwekkend om te zien met welk gemak een Gierzwaluw de oude nestplaats weer naar binnen vliegt, nadat deze maanden lang heeft rondgevlogen door Afrikaanse luchten. Toch is soms wel weer wat oefening nodig. De band tussen partner-vogels moet weer worden aangesterkt. Dat betekent samen vlak na elkaar invliegen, elkaar poetsen en gezamenlijk roepen naar andere gierzwaluwen. Als van een paartje slechts één vogel terugkomt, zal deze snel een nieuwe partner zoeken. Die moet dan ook leren aanvliegen en de nestplaats in het geheugen vastleggen, wat veel oefenen in aanvliegen kost.

Nog onderweg!

In het vorige blog schreef ik al dat we geluk hebben met de vroege terugkeerders. Dat maakt misschien wat verwend. Er zijn nog een heleboel gierzwaluwen onderweg. Ik houd de getallen bij de Zuid-Europese trektelposten goed in de gaten, want behalve in nestkast 2 moeten ook nog de eersten terugkeren naar 6 andere nestkasten.

Nog even geduld dus, al hoop ik natuurlijk ook dat het niet lang meer duurt!

Een Klerenmot (Tineola bisselliella)

Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Gierzwaluw Alle Beleef de Lente blogs