Poetsen
26.04.26 Vrouw koolmees zit sinds nu ongeveer een week op haar broedsel. Ze wast zich en gaat ..
Door
Sharon Lexmond
Sharon Lexmond | zondag 26 april 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 27x | 289x
In de blog van Bart konden jullie al lezen dat de kuikens geringd zouden gaan worden. Nou, dat is gisteren gebeurd zoals velen van jullie hebben kunnen zien. De rust in de kast is inmiddels weer teruggekeerd en het is alsof er niks gebeurd is. Alleen 4 glanzende ringen zijn het bewijs van het tegendeel.
We kunnen niet ontkennen dat het ringen voor de dieren een stressvolle ervaring is. Dan is ook nog de microfoon van de camera supergevoelig waardoor alle geluiden veel scherper en harder lijken te zijn dan daadwerkelijk in het echt het geval is. Dat zorgde gisteren voor een hoop bezorgde kijkers.
De ringer (en zijn kinderen) zijn gelukkig ervaren met het ringen en hanteren van bosuilskuikens. Het ringen van jonge vogels is vaak ook een leermoment voor aspirant ringers. Aspirant-ringers zijn ringers in opleiding die van een ervaren ringer moeten leren hoe het moet. Gisteren was er ook een aspirant ringer bij het ringen van de bosuiltjes aanwezig. Beetje vervelend natuurlijk voor de kuikens dat het dan iets langer duurt maar wel nodig en belangrijk voor de opleiding van een ringer. 1 voor 1 zijn de uiltjes uit de kast gehaald, gemeten en gewogen om daarna tegelijkertijd weer teruggezet te worden in de kast.
En hoe mooi is het dat de kinderen deze ervaring al op zo'n jonge leeftijd kunnen meekrijgen onder toeziend oog en met uitleg van kundige mensen die weten wat ze doen. Zo is ook te zien en te horen op dit filmpje wat vanaf de grond gemaakt is. Wij mogen blij zijn dat wij daarbij mee hebben kunnen kijken.
Is de online database van vogeltrekstation Arnhem en staat voor Geautomatiseerd Ring Invoer en Export Loket. Iedere erkend vogelringer in Nederland slaat al zijn gegevens op in deze database. Zodra een vogel ‘afgelezen' wordt, dit kan zijn in het veld met bijvoorbeeld een telelens, of als hij om wat voor reden ook in mensenhanden valt, kunnen de ringgegevens teruggemeld worden in deze database. Op deze manier kunnen heel veel gegevens verzameld worden.
Kuiken XX 572 319 gram 120mm
Kuiken XX 573 261 gram 123 mm
Kuiken XX 574 281 gram 102 mm
Kuiken XX 575 249 gram 125mm
De kuikens zijn gewogen en hun vleugellengte werd gemeten. Die lengte meten ze dan niet van oksel tot aan uiterste puntje, maar vanaf de pols tot het langste puntje van de veren aan de hand. Kuiken XX 574 springt er een klein beetje uit zoals je ziet. De ontwikkeling van de vleugeltjes lijkt een beetje achter te lopen in vergelijking tot de rest terwijl het gewicht wel in lijn ligt. Nu is wegen altijd een momentopname en misschien betreft het hier ons jongste kuiken. In ieder geval is het een gevalletje van Hollands welvaren ;)
Nadat een ring door de ringer in de database is gezet, is het ‘wachten’ op een terugmelding. Of juist niet? Eigenlijk zou je misschien in sommige gevallen kunnen zeggen: ‘geen nieuws is goed nieuws ‘. Zo’n metalen ring laat zich namelijk vaak alleen maar aflezen als een vogel in handen is. En dat betekent in vele gevallen ook dat hij iets mankeert aangezien een wilde vogel zich niet zomaar laat vangen. Met een beetje geluk is hij bijvoorbeeld levend in een vogelopvang terecht gekomen en kan hij herstellen maar met wat pech word hij bijvoorbeeld dood langs de weg gevonden. Voor vogels die met een telelens worden afgelezen is dat natuurlijk anders. Weidevogels of meeuwen bijvoorbeeld zie je dan ook nog wel eens met een kleurring om wat het aflezen van veraf vaak wat gemakkelijker maakt. Maar voor de bosuil is dit niet echt aan de orde.
Nu mogen de kuikens even goed gaan wennen aan hun nieuwe bling-bling. In het begin vinden ze t vaak wat irritant en trekken ze nog wel eens aan hun ring. Maar uiteindelijk went dat wel :)
P.s. Er waren ook wat bezorgde vragen of de ring niet te strak zat. Geen zorgen! De ringmaten zijn vastgesteld en voor de bosuil word een specifieke maat voorgeschreven. De ringer gebruikt deze en weet wat hij doet. bij twijfel zal een ringer een vogel niet ringen.
26.04.26 Vrouw koolmees zit sinds nu ongeveer een week op haar broedsel. Ze wast zich en gaat ..
26.04.26 Voor de weidevogel en haar pullen is de habitatkwaliteit van het broedgebied van leve..
26.04.26 Wat aan verse prooien gebracht wordt gaat er met smaak in bij de jongen, maar moet er..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan