Navigatie overslaan

Live

Slechtvalk

Live

Lepelaar

Live

Bosuil

Binnenkort

Vijver

Binnenkort

Koolmees

Binnenkort

Tapuit

Binnenkort

Boerenlandvogels

Geen broedsel

Ooievaar

Exclusief

Steenuil

Exclusief

Zeearend

Toon alle blogs & vlogs

Drama bij de lepelaars; een nacht die we niet snel vergeten.

Tjibbe Hunink | zaterdag 14 maart 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 16x | 477x

Je denkt veilig te zitten. Hoog en droog op een dam, omringd door water, midden in Nationaal Park Nieuw Land. Een plek waar geen vos of marter bij kan… zou je zeggen.

Precies dat moeten de lepelaars gedacht hebben toen ze deze dam uitkozen als broedlocatie. Een kolonie op een eiland — wat kan je daar nu gebeuren?

Nou… meer dan we dachten.

 

Een nachtelijk bezoek dat niemand aan zag komen

Vannacht, iets na elf uur, gebeurde het ondenkbare. Ook voor ons was dit een moment waarop je toch even met je ogen knippert en denkt “Zie ik dit nou echt?”

Op het clipje dat Marijn vanmorgen plaatste, is het duidelijk te zien: een boomarter, sluipend, doelgericht, verschijnt op het eiland. De lepelaar die op het nest zat, vliegt weg. Nog geen twee minuten later grijpt de marter zijn kans. Het eerste ei is verloren. Even later volgt het tweede ei, en voordat hij vertrekt werpt hij nog een korte, bijna zelfverzekerde blik recht in de camera. Alsof hij wilde zeggen: “Ja, ik ben het… en ik kom niet voor niets.”

 

Boommarters: onverwachte bezoekers

Natuurlijk weten we dat boommarters prima kunnen zwemmen. Maar we hadden nooit verwacht er hier één te zien, vier kilometer van het dichtstbijzijnde bos. Ze leven immers vooral in (oudere) bossen, waar holtes en schuilplaatsen te vinden zijn, niet op open water, op een dam in het Markermeer.

Dat maakt dit bezoek des te verrassender… én zorgwekkender. Want als de boommarter de weg naar de kolonie heeft gevonden, waarom zou hij niet terugkomen?

 

Hoop uit onverwachte hoek

Gelukkig zijn de lepelaars niet de enigen op de dam. Ook (pontische) meeuwen broeden hier en meeuwen staan erom bekend dat ze maar weinig tolereren in hun territorium. Met een beetje geluk zullen zij hun agressieve kant laten zien en de boommarter op afstand houden.

Of dat voldoende is? Dat zal dit seizoen moeten blijken. Ik ben nu al benieuwd hoe dit verhaal afloopt. De natuur zit vol verrassingen. Soms prachtig, soms rauw, maar altijd eerlijk!


Vind ik leuk
Bewaar deze blog

Meer over

Lepelaar Alle Beleef de Lente blogs