Zomaar een indringer
19.03.26 De afgelopen dagen zagen we al meerdere keren een derde valk rondom de toren vliegen ..
Door
Tineke Hoekstra
Tineke Hoekstra | donderdag 19 maart 2026 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 2x | 12x
Gelukkig weten steeds meer melkveehouders een rendabele bedrijfsvoering te combineren met weidevogelbeheer. Zo’n 13.000 boeren doen mee aan agrarisch natuur en landschapsbeheer (ANLb). Samen met de 39 agrarische collectieven zorgen ze voor een optimaal robuust leefgebied voor de boerenlandvogels.
In de aanloop naar het seizoen wordt er door de collectieven en boeren veel nagedacht over de juiste manier waarop de percelen moeten worden ingericht om het de weidevogels naar het zin te maken. Zo zijn er verschillende beheerpakketten als plas-dras, grasland met rustperiode, en pakketten voor beweiding voor het creëren van verschillende grashoogtes, en kruidenrijk grasland. Ook het maaibeleid wordt afgestemd op de aanwezigheid van weidevogel gezinnen.
Het gaat om maatwerk om een zo goed mogelijke leefomgeving te realiseren voor de weidevogels. Een gebied waar de nesten uitkomen en de kuikens voldoende voedsel en beschutting kunnen vinden voor roofdieren en vliegvlug worden.
Plas-dras werkt als magneet
Het zogenoemde zwaarbeheer wordt zoveel mogelijk in mozaïek neergelegd. Eén van de beheerpaketten die zich heeft bewezen is de plasd-dras, vaak gecombineerd met kruidenrijk grasland. Met behulp van speciale pompen, die werken op zonnepanelen, worden stukken land of een greppel onder water gezet. De natte gebieden werken als een magneet en trekken grote groepen weidevogels aan. De plas-drassen bieden de vogels een veilige rustplaats en er is genoeg voedsel te vinden. Tijdens het broedseizoen zijn de slikkige oevers belangrijk voor de opgroeiende kuikens van kieviten, scholeksters en tureluurs.
Volgens BoerenNatuur, de organisatie achter de collectieven zijn er meer dan 1000 plas-drassen voor Weidevogels!
Blijf kijken - want het is straks genieten van de vele vogelsoorten, die voor onze camera's flaneren.
19.03.26 De afgelopen dagen zagen we al meerdere keren een derde valk rondom de toren vliegen ..
19.03.26 De laatste dagen is het echt boffen. Man steenuil komt geregeld op de tak, een enkele..
18.03.26 Drie eieren liggen er nu in ons zeearend nest. Het is wachten tot medio april om erac..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan