Opgroeiende pubers
15.05.25 De jonge zeearenden zijn volop in ontwikkeling. De nieuwe veren zijn steeds beter zic..
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Sommige gegevens die door deze provider worden verzameld, zijn bedoeld voor personalisatie en het meten van de effectiviteit van advertenties.
Door
Peter de Vries
NIOO-KNAW
Peter de Vries, NIOO | dinsdag 22 maart 2022 | Vind ik leuk | Bewaar deze blog | 451x
Wij zien in onze onderzoeksgebieden af en toe dat nestkasten die bezet zijn door Pimpelmezen worden overgenomen door Koolmezen. Dit overnemen gaat niet zonder slag of stoot; Koolmezen zien er lief uit, maar kunnen met veel geweld een kast overnemen. Voordat iedereen zich heel veel zorgen gaat zitten maken, dit hoeft natuurlijk niet te gebeuren. Grote kans dat - voor het eerst in de Beleef de Lente geschiedenis - we een Pimpelmeesnest kunnen volgen. En dat zou natuurlijk geweldig zijn.
Nesten van Koolmezen en Pimpelmezen zien er verschillend uit. Koolmezen gebruiken haren en Pimpelmezen veertjes. Soms is het verschil lastig te zien, dan kom je zowel haren als veertjes tegen. Maar meestal is het verschil wel opvallend.
Verder zijn Pimpelmezen vaak iets eerder dan Koolmezen. Een collega van mij controleerde vorige week al een fiks aantal kasten, en kwam redelijk wat alarmerende Pimpelmezen tegen. Ook Pimpelmezen die uit de kast kwamen vliegen en zelfs tijdens de controle in de kast zaten. Koolmezen daarentegen kwam deze controleur niet tegen.
Dit klopt ook wel, Pimpelmezen zijn altijd net iets eerder met het bouwen van hun nestjes dan Koolmezen. Voor Koolmezen is de temperatuur 's nachts heel belangrijk. Zolang die niet 'hoog' is (7-8 graden), zie je dat Koolmezen nog niet met de nestbouw beginnen.
En dan nog even wat andere zaken. Nestkast 26. Volgende week gaan we voor het eerst in Westerheide onze ronde lopen, dus dan komt daar vast meer nieuws over. En dan onze boekjes. Kreeg verschillende vragen of het mogelijk was een paar boekjes te laten zien. Nou, hieronder een foto van een van de bakken met veldboekjes. Deze zijn van de broedseizoenen 1989-1993 op de Hoge Veluwe.
Het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW) doet fundamenteel en strategisch ecologisch onderzoek. Met meer dan 300 onderzoekers en studenten is het NIOO één van de grootste onderzoeksinstituten van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW). De NIOO-ers bestuderen organismen, populaties, levensgemeenschappen en ecosystemen. Samen onderzoeken ze de volle breedte van planten-, dier- en microbiële ecologie, zowel op het land als in het water. Bezoek de website van NIOO
15.05.25 De jonge zeearenden zijn volop in ontwikkeling. De nieuwe veren zijn steeds beter zic..
15.05.25 Nu alle kuikens uit het ei zijn, breekt de zorg voor de kuikens aan. Met de voedselvo..
15.05.25 We zien nog steeds met regelmaat tapuiten in de holtes die voor ze in de duinen van T..
Meld je aan voor Vogelnieuws en ontvang nieuws, inspiratie en tips over vogels. En blijf op de hoogte van beschermingsprojecten en evenementen.
Meld je aan