- Home
- > Vogels beschermen
- > Natuur
- > Duin en Kust
- > Bedreigingen & mogelijkheden
Bedreigingen & mogelijkheden
Nederland is wereldberoemd om de strijd tegen het water. De kust is daardoor erg veranderd, zeker de laatste 50 jaar. Die strijd tegen het water is belangrijk voor onze veiligheid. Maar het heeft ook een keerzijde. Het gaat er minder goed met de vogels. Dat is een signaal dat de natuur onder druk staat. Dat komt niet alleen door het Deltaplan. Er zijn meer bedreigingen voor de vogelstand.

Bedreigingen
- Gebrek aan natuurlijke dynamiek. Getijden en stromingen geven dynamiek aan het kustlandschap. Zandplaten ontstaan, groeien aan en geulen verschuiven voortdurend. Dit proces levert voedsel en leefgebieden voor verschillende vogels. Het aanleggen van dammen en dijken verstoort de natuurlijke beweging van het water.
- Recreatie. De kust is een geweldig gebied voor wandelaars, zonaanbidders, surfers en nog veel meer recreanten. Omdat de kust bijna overal toegankelijk is, verstoort dit de rust die broedvogels zo nodig hebben.
- Verandering in beheer en gebruik. Door de manier van beheer kan de variatie en de natuurlijke begroeiing van sommige gebieden afnemen. Begrazing bijvoorbeeld. Dit leidt tot een afname van struiken.
- Roofdieren. Vossen, marterachtigen en verwilderde katten gedijen vaak goed in duingebieden. Zij bedreigen vogels die op de grond broeden. In gebieden waar vroeger het getij vrij spel waren vogels beter tegen deze roofdieren beschermd.
- Duinwaterwinning. Veel duingebieden dienen als opslag en zuivering voor drinkwater. Dit heeft invloed op de waterstand in het gebied, en op het beheer.
- Agrarisch beheer. Akkers en weilanden achter de duinen worden steeds ‘strakker’, minder natuurlijk. Daardoor zijn er bijvoorbeeld minder prooidieren voor uilen te vinden.
- Visserij. Vis, kokkels en mosselen zijn het belangrijkste voedsel van verschillende vogels. De intensieve visserij bedreigt daarom veel soorten die van dit voedsel afhankelijk zijn.
- Gevaren tijdens vogeltrek. Veel kustvogels zijn trekvogels. In de landen die ze tijdens hun jaarlijkse trek bezoeken lopen ze ook steeds meer risico. Bijvoorbeeld door jacht of verdroging van leefgebieden.
Download
Visie Kust, ruimte voor mensen en vogels (Pdf 1,8 MB)


